Engelliler Haftası ile ilgili yazı

Engelliler Haftası

imagesİnsanlar aynı koşullarda dünyaya gelmemektedirler. Aynı şekilde yaşam koşulları açısından da kimisi rahat ve bolluk içinde yaşarken, kimisi bazı uzuvları veya yetileri olmadan yaşamaktadır.  Bazı insanların doğuştan engeli bulunmaktadır. Bazıları ise çeşitli kazalar veya terör olayları nedeniyle engelli kalabilir. İşin gerçeği her birey engelli adayıdır.

Birlikte yaşama kültürünün bir gereği olarak hasta, yaşlı veya engelli  varlığını unutmamalı, yaşam tarzlarımızda güçsüzlere de yer vermeliyiz. Toplumsal mutluluk, bireylerin mutluluğundan, bu da başkalarının acısını ve eksikliğini paylaşmaktan geçer.

Engelliler Haftası ne zaman?

Engelliler haftası 10 ile 16 Mayıs tarihleri arasına isabet eden ve yaşamlarını engelli şekilde sürdüren insanlarımızı hatırlamak ve onların yaşamlarını kolaylaştırmak için etkinliklerin düzenlendiği bir haftadır. Görsel medya araçları kullanılarak engelli kişilere ve onların basit şeyleri bile ne denli zorluklar içinde yaptıkları, bazen de yapamadıkları anlatılmaya çalışılır.

Haberlerde engelli kişilerin bin bir güçlükle normal insanların bile başaramayacağı şeyleri nasıl başardığına dair sık sık haberler sevinçli şekilde duyurulması gerekmektedir. Açıkça ifade etmek gerekir ki azimli kişilerin başarılarının topluma mal edilebilecek bir durumu bulunmamaktadır. Marifet engellilere çile çektirip başarı kazandırmada değil, bir şekilde engeli olan vatandaşlarımıza bu eksikliklerini hissettirmeden yaşamlarını idame ettirebilmesi fırsatı verilmesidir.

Kimler Engellidir?

Görme engeli olan kişiler: Dünyayı karanlık yaşayan veya görme kalitesinde sorun yaşayan kişilerdir. Rehber köpekler, görme engelli bastonları ile sokakta ilerlemeye çalışan bu kişiler, kaldırıma park eden arabalar nedeniyle sıkıntı yaşamaktadırlar.

İşitme Engelli Kişiler: Kısaca sağır da diyebileceğimiz  bu kişiler duyma ve buna bağlı olarak da konuşma sorunu yaşarlar. Bazı TV programlarında işaretlerle anlatım yapılarak iletişim konusunda bir nebze de olsa yardımcı olunmaya çalışılmaktadır.

Ortopedik Engelliler: Sadece topallarla sınırlı değildir. Ortopedik engeli olan herkesi kapsar. Bu kişilere özel spor faaliyetleri düzenlenerek topluma katılımları sağlanmaktadır.

Zeka Özürlüler: Geçmiş çağlara nazaran bu konudan devletler daha fazla hassastır. En azından günümüzde negatif ayrımcılığa uğramamaktadırlar.

Güçsüz Yaşlılar: Kendi işini kendi göremeyen bakıma muhtaç yaşlılar da engelli sayılırlar. Devletimiz bu konuda mevzuat düzenlemeleri yaparak bu kişilerin sorunsuz bakımını ve ihtiyaçlarının karşılanmasını temine çalışmaktadır.

Engelliler haftası tüm bu konuların değerlendirilmesi ve engeli olan kişilere daha iyi bir dünya sunulabilmesi için düzenlen farkındalık etkinliklerinin yapıldığı ve engellilerin sorunlarının dillendirildiği bir haftadır.

Dünyada yaşam eşitliği olmasa da, dünya nimetlerinden yeterince yararlanamayan, herkesin yapabildiği şeyleri yapamayan veya destek ile başarabilen bu kişilere el uzatmak hepimizin gönül borcu olmalıdır.

Bazen sadece durumun farkında olmak bile ciddi bir mesafe kat etmek anlamına gelecektir. Unutmamak gerekir ki engelliler toplum üzerinde bir yük değil tam tersine yardımlaşmanın tesisi için fırsat kapısıdır. Onlara yardım etmek çok zor değil, bazen engellilere ayrılan park alanını işgal etmemek bile yeterlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.