Engelliler Haftası 10-16 Mayıs

Doğuştan, genetik olarak, bir kaza veya bir hastalık nedeniyle zihinsel ya da bedensel kusurlara sahip insanlara engelli denir. İstisnasız her an, herkesin engelli olabileceği düşünülünce bu durum karşısında duyarsız kalamayız. Engelleri insanlara acımak ve onları hor görmek yerine onlara da engellerini fark etmeyecekleri şekilde davranmalıyız. Fakat toplumumuzda birçok insan böyle davranmamız gerektiğinin farkında değildir. İnsanlara engelliler hakkında farkındalık kazandırmak için 10-16 Mayıs tarihleri arası Engelliler Haftası olarak kabul edilmiştir. 156 ülkede kutlanan bu haftanın her gününde farklı engelleri olan insanlar hatırlanır.

engelliler-gunu-ne-zaman-hangi-gun-twitterEngelliler gününde şehrin önemli noktalarında stantlar açılır, halka ücretsiz konferanslar verilir. Bu konferanslara engelli konuşmacılar da katılarak kendi durumlarından ve nasıl yaşamak istediklerinden bahsederler. Engelli derneklerine ziyaretler düzenlenir ve insanların onlarla vakit geçirmesi sağlanır

Okullarda birçok öğrenci henüz engellilerin ne kadar hassas ve kırılgan olacağını bilmemektedir. Küçük öğrenciler bedensel ve zihinsel sorunu olan bir diğer öğrenciyle çok rahat dalga geçebiliyor. Bunun önüne geçmek , engelli insanlara iyi davranma onlara yardımcı olma bilinci kazandırmak adına bu haftada Engelliler Haftası ile ilgili güzel sözler okunur. Engelli öğrencilerinde yer alacağı çeşitli etkinliklere yer verilir, onlara haftanın önemini anlatan Engelliler Haftası ile ilgili şiirler okutulur. Bu sayede öğrencilerin ilk yıllardan itibaren farkındalık kazanması sağlanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.